Kimse insan sarrafı değil.

Her insanın sırları vardır.

Bu dünya, bu evren nasıl bir oyun diye sormadan edemiyorum.

Biri bizi oynatıyor, sürekli bir tiranlık bir narsistliğe maruz kalıyoruz.

Peki biz bu tahtadaki piyon iken, şah kim, vezir kim?

Yaverleri at nerede kale kimin üzerine dikili?

Hayatımızın her bölümü başka bir tahta her kesiminde farklı oyuncu tarafından oynatılıyoruz.

Peki ya biz bu oyuna gerçekten de dahil ediliyor muyuz? Yoksa daha neyin içinde olduğumuzun bile farkında değil miyiz? Bu yazı nereye varacak ben de bilmiyorum fakat sorgulamayı bıraktığımız an bu oyunun kaybedeni olacağımızdan kuşkum yok gibi. Bildiğim bir şey var ki henüz…


Have you ever feel like everything, but everything is against you and each time you tried to set things right somehow you messed up… Well, you’re not alone Steve does too.

Although nights full of tomorrow’s beliefs, his underprivileged life’s obstacles don’t let him to open that new page to his future life. Still an unlovable husband to wife, unacceptable employee to boss.

He describes a hand which is catching him in the neck and not letting him go. He talks about his weak body slowly falling to the ground. Unavailable to move up an arm or anything. Well, that…


If you consider fuel as an inelastic consumption product, well it’s not…

“Rising of the fuel prices” is one of the most important worldwide topics and there are lots of arguments about ways of decreasing the usage of fuels thus saving the resources. It is therefore argued that even though fuel prices have greatly increased over the last decade, it seems like the only way to save the world’s resources is the continuation of the augmentation of fuel prices, so the consumption will be decreased.

Firstly, not only for saving the resources but also to prevent global warming, it’s too important to find a solution which will reduce the consumption of fuels…


“Recently published figures show that the wildlife population around the world has decreased by around fifty per cent over the last fifty years.”

Undoubtedly while humanity is growing, it keeps the role of being the biggest menace for wildlife. The reduction of wildlife population around the world has decreased by around fifty per cent is a ratio which is too easy to believe in. I wish to say fifty per cent would be the highest level but admittedly as long as people think they have their own rights on wildlife, decreasing of wildlife population won’t stop.

To help protect the…


biraz sosyoloji

Tocqueville’in Amerika’da Demokrasi (1835) ; Eski Rejim ve Devrim (1856) adlı eserlerinden Tocqueville Demokrasi Anlayışına dair bir derleme…

Tocqueville’e göre demokrasi huzurlu ve sağlıklı bir toplum için vazgeçilmezdir.

Peki demokrasinin vazgeçilmezi nedir?

“Fırsat eşitliği ve özgürlük” ile açılışı yapabiliriz.

Tocqueville’e göre eşitliğe ile özgürlüğe duyulan arzu arasında derin bir bağlantı vardır ve aşırı eşitlik beraberinde daha fazlasını isteyen bencil bir toplum getirir bu da eninde sonunda merkeziyetçi bir iktidar yapısı ile sonuçlanır, özgürlüğe zarar verdirtir. Devlet eşitlik çerçevesini oluştururken doğuştan gelen özgürlükler ve ekonomik eşitliklikler arasındaki çizgiyi korumakla yükümlüdür.

Modern toplum yapısı ile halkın arzuları doyuma ulaşabilir lakin özgürleşemeyen toplumun modernleşmesi de imkansızdan farksızdır.

Tocqueville’e göre bir iktidar demokrasi ile kurulmuş olsa bile, onun toplum üzerindeki…


Je ne suis pas un homme misérable qui crie après une femme, qui pleure, qui saute soi-même aux gouffres. Ou je n’étais pas. Jusqu’à j’ai rencontré elle. Elle était quelle belle, quelle charmante. Une femme gentile, et d’une part fragile comme une orchidée.

Une rêverie que j’ai tombé à l’instant. C’était la premier fois pour elle voir. Mais c’était comme je connais elle depuis longtemps. Comme si, elle se cache dans mon subconscience et attends pour découvrir.

Jour après jour elle m’a approché encore plus, j’étais sûr qu’elle m’aimait aussi. …


Sözlük anlamı “var olduğu halde varlığı daha önceleri bilinmeyen bir şeyi bulmak.” olan bu eylem aslında okuduğunuzdan çok daha fazlası…

Bazen kimsenin bilmediği bir vadiyi bazense yıllardır başucunda duran, arka sokağındaki kafeyi keşfetmektir bu haz. Belki de söylendiği gibi her gün yapması o kadar kolay değil fakat bir kere keşfetmeyi keşfettiğin zaman, bu arzunun sonu gelmez. İçindeki sabırsız dürtü o pazar sabahı seni yollara düşürür. Gezip keşfettiğin her durak sana gece yatağa yattığında duyacağın tatmin duygusunu keşfettirir.

“Ben bugün kendim için bunu yaptım.” diyebilmektir keşfetmek.

Hayatta tatmini aradığımız birçok alan ararız. Kariyer, partner… bunlar yalnızca dışsal motivasyondur. …


Emotions.

Emotional intensity, emotion explosion, many… There are some times which we all been through, if there is anybody who doesn’t, I guess that’s just a body which is getting more tired by each drop of feelings.

Like suddenly all these songs that you haven’t been listening for like years are starting to have new meanings and you were just waiting for them to show up…

How can I write down the emotion explosion? You know that moment, when everything becomes meaningless except the thing that makes you feel like this?

You’re just sitting with your numb hands, looking to…


keşfet.

İstanbul’un güzeller güzeli Polonezköyü’ne minik bir gezi rehberi.

Yeni yerler keşfetmek isteyenler için sıradaki durağımız Polonezköy.

Özetle; huzur dolu temiz orman havası, muazzam bir manzara, leziz tatlılar ve çay !

Şehrin rutininden sıkıldıysanız, “Of hep aynı yere gidiyoruz yaa…” diyorsanız Polonezköy harika bir durak. Uzak gibi gözüken fakat arabayla ulaşımı aşırı pratik bir konumda kendileri. Biz mesela Şişli’den 40 dakikada ulaştık. Herkesin çok sevdiği orman araba yolculukları da ayrı bir güzelliği.

Yeşillere sarılmış merkeze geldiğiniz zaman nereye giderseniz gidin keyif alacağınıza eminim. Mekanların hepsi birbirinden tatlı dekorasyonlara ve peyzajlara sahip.

Kendinizi çok farklı bir auranın içinde buluyorsunuz. Biz Polina Restoranı…


keşfet.

İstanbul’un güzeller güzeli Anadolu Kavağı’na minik bir gezi rehberi.

Sarıyer’den yarım saatlik vapur seferiyle veya arabayla ulaşım sağlayabileceğiniz Anadolu Kavağı’nın kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacağının garantisini veriyorum.

Şirin ve tarihi bir balıkçı kasabası olan Anadolu Kavağı vapurdan indiğiniz anda size samimi bir “Merhaba!” ile sesleniyor.

Renkli mahalle turunuzu da attıktan sonra tavsiyem yemekten önce keyifli bir Yoros Kalesi tırmanışı olur. Ulaşması kolay ve bir o kadar da kolay olan Tarihi Yoros Kalesi’nde sizi inanılmaz bir manzara bekliyor olacak. Tüm Boğazı ve kavağı gözlerinizin önüne seren, yeşilliklerin ardından Marmara’nın Karadeniz’le buluşmasını resmeden bir seyir… Kalenin her köşesinden İstanbul’a tekrardan bir bakın derim…

Ayşegül

un peu de petites contes rêveries un peu de tout

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store